Categories
SHENDET

Përfitimet shëndetësore të dushit të ftohtë. Praktikojeni çdo mëngjes

Dushi i ftohtë ka shumë përfitime shëndetësore, duke filluar nga ulja e stresit deri te forcimi i sistemit imunitar. Por, a mund t’ju ndihmojë të humbni peshë?

Dushi i ftohtë zvogëlon stresin psikologjik

Një dush i ftohtë ushtron presion në trup. Kjo shkakton një gjendje “ngurtësimi”, dhe më pas çon në një ambientim gradual të sistemit nervor në këtë nivel stresi. Pra, sistemi nervor do të jetë më i pajisur për të përballuar situatën.

Forcon sistemin imunitar

Studimet kanë treguar se një dush i ftohtë rrit numrin e qelizave të bardha të gjakut në trup që mbrojnë trupin nga sëmundjet. Bëni të paktën 2-3 dushe në javë për të parë rezultate.

Ul simptomat e depresionit

Për ata që vuajnë nga depresioni, dushi i ftohtë mund të “trondisë” trupin dhe të dërgojë impulse elektrike në tru. Uji i ftohtë shkakton rritjen e qartësisë dhe niveleve të energjisë. Gjithashtu, endorfina e çliruar çon në ndjenja të mirëqenies dhe lumturisë.

Cila është lidhja midis dushit të ftohtë dhe humbjes së peshës?

Ekspozimi ndaj temperaturave të ftohta inkurajon prodhimin e yndyrës kafe – një lloj specifik i indit dhjamor që prodhon energji duke djegur kalori. Ekspozimi ndaj të ftohtit rrit metabolizmin, sipas shkencëtarëve. Një përfitim tjetër i dushit të ftohtë është reduktimi i inflamacionit, ënjtjes dhe dhimbjes në muskuj.

 

Shumë atletë kanë pretenduar se përdorin banja të ftohta për të shpejtuar kohën e rikuperimit pas stërvitjes.

Si mund të mësohemi gradualisht me ujin e ftohtë?

Filloni me një dush të ftohtë një herë në javë, më pas bëni dy dhe më shumë. Përndryshe, “dushi skocez” i njohur është një zgjidhje shumë e mirë pasi alternimi i ftohtë-nxehtë rrit qarkullimin e gjakut. Një truk tjetër është të ulni gradualisht temperaturën në fund të dushit të zakonshëm të nxehtë dhe më pas të qëndroni nën ujë të ftohtë për dy minuta