Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::offsetExists($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetExists(mixed $offset): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 63

Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::offsetGet($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetGet(mixed $offset): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 73

Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::offsetSet($key, $value) should either be compatible with ArrayAccess::offsetSet(mixed $offset, mixed $value): void, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 89

Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::offsetUnset($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetUnset(mixed $offset): void, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 102

Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::getIterator() should either be compatible with IteratorAggregate::getIterator(): Traversable, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 111

Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::offsetExists($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetExists(mixed $offset): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 40

Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::offsetGet($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetGet(mixed $offset): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 51

Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::offsetSet($key, $value) should either be compatible with ArrayAccess::offsetSet(mixed $offset, mixed $value): void, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 68

Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::offsetUnset($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetUnset(mixed $offset): void, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 82

Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::getIterator() should either be compatible with IteratorAggregate::getIterator(): Traversable, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /home/biolpqsy/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 91
October 2022 – BioLajm
Categories
LAJM

Gruaja rreh burrin. Policia e aṙreston, gjykata e Elbasanit e dênon me…

Specialistët për Hetimin e Kr¡meve të Komisariatit të Policisë Elbasan ndaluan shtetasen M. S., 45 vjeçe, banuese në Gribë, Gramsh, pasi Gjykata e Shkallës së Parë Elbasan e ka dênuar me 8 muaj bµrgim, për veprën pênale “Dhµna në familje”.

Materialet hêtimore i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Categories
LAJM

Elbasani ka ndezur shpresën për Superligë, organizim shembullorë ndaj Pogradecit

Elbasani ka vetëm një objektiv, ngjitjen në elitë. Takimi i radhës ndaj Pogradecit në transfertë ka ngjallur një interes të madh në radhët e verdhebluve. Tifogrupi “Tigrat Verdheblu” kanë nisur organizimin për të qenë sa më të shumtë në numër ndaj Pogradecit.

Klubi ka vendosur në dispozicion autobuzë falas për të gjithë tifozët që kërkojnë të jenë të pranishëm në këtë përballje. Harmonia që ka mbërthyer klubin pas takimit të parë ku ishin mbi 3 mijë të pranishëm, rikthejnë në memorje kohët e arta dhe sërisht synohet të përsëritet ai sukses. Biletat me çmim “Superlige” prej 500 lekësh nuk do të pengoj aspak elbasanasit për të qenë të shumtë në numër.

Categories
LAJM

EMRI/ Ndërroi jetë në ditën e lindjes, kush është 44-vjeçari që u aksidentua sot, e kaluara kr¡minale

Hektor Psatha është 44-vjeçari që ndërroi jetë sot si pasojë e një aksidenti në autostradën Tiranë-Durrës, kur makina me të cilën po udhëtonte doli nga rruga.

Ironia e fatit është se viķtima do të festonte sot ditëlindjen. Hektor Psatha ka qenë emër i njohur për policinë, pasi në të kaluarën ka qenë aṙrestuar për drÓgë dhe prÓstitucion.

Ai ka dalë nga bµrgu rreth dy vjet më parë.

Psatha ka qenë portier i skuadrës Teuta për minifutboll.

Categories
LAJM

Sokol Balla largohet nga Top Channel? Mesazhi i gazetarit trazon rrjetin: Nëse nuk shihemi, ju uroj…

Në media po përflitet se Sokol Balla do të largohet nga Top Channel. Shkak i të gjitha aludimeve është bërë një deklaratë e vetë Ballës. Në fund të emisionit Top Story, të enjten në darkë, Balla bëri një deklaratë të drejtpërdrejtë.

Ai tha se donte të vijonte të qëndronte në Top Channel dhe “shpresoj të shihemi të hënën, por nëse nuk shihemi ju uroj më të mirën”, duke nënkuptuar se vijimësia e tij aty varej nga drejtuesit e Top Channel.

‘Shprehja duhet të ishte shihemi të hënën në ora 21:00.Se kanë dalë dhe ca lajme nëpër portale që Sokol Balla ikën në një portal tjetër, unë nuk iki në një emision tjetër, ose më saktë nuk dua të iki pasi konsideroj Topin shtëpinë time. Si në çdo marrëdhënie tjetër njerëzore, marrëdhëniet janë dy palëshe. Në një marrëdhënie rrihet nëse rrimë të dyja palët. Nëse njëra palë nuk do, tjetri duhet të largohet. Në këtë rast pala që duhet të rrijë jam unë. Do doja shumë të shiheshim të hënën, por edhe nëse nuk shihemi, nga unë Sokol Balla, paçi fat’- tha Balla.

Categories
LAJM

A do të kandidojë Gledian Llatja sërish në zgjedhjet e ardhshme. Ja si përgjigjet Kryetari i Bashkisë Elbasan.

Mbrëmjen e djeshme kryetari i bashkisë Elbasan ishte i ftuar në emisionin televiziv De Facto  dhe për më shumë se 30 minuta i është përgjigjur pyetjeve të moderatores Bruna Kerçyku.

Gledian Llatja ka treguar për projektet e realizuara të bashkisë, por edhe për ato projekte që janë në zbatim apo ende nuk kanë filluar.

Gjithashtu përveç të tjerash Llatja u pyet nëse do të kandidonte sërish në zgjedhjet e ardhshme lokale dhe përgjigje e tij ishte:

“Ne kemi punë për të bërë. Vendimarrja e kandidimit merret nga strukturat e Partisë Socialiste. Propozohet nga asambleja e Partisë Socialiste, merret nga Kryesia e Partisë Socialiste. Statuti i Partisë ka një sërë procedurash për zgjedhjen e kandidatit për kryetar të Bashkisë Elbasan.

Unë besoj se kam bërë një punë të mirë, i kam ndenjur pranë qytetarëve gjatë gjithë kësaj kohe, kemi nisur projekte zhvillimore për qytetin.

Jo vetëm projekte për zgjidhjen e problematikave infrastrukturore, por për zhvillimin ekonomik total të qytetit, (me automotoparkun, me zonën e re ku disa kompani po kërkojnë për zbulimin e naftës, me zonën industriale, me zhvillime të tjera që po merr qyteti në aspektin bujqësor të tregjeve të përbashkëta, të zhvillimit të kooperativave në zonat bujqësore, për menaxhimin e mbetjeve dhe për të gjithë gjërat e tjera) ne kemi filluar dhe po vazhdojmë një punë të mirë për qytetin dhe qytetarët e Elbasanit, për fëmijët tanë, që të rriten sa më mirë dhe sa më të shëndetshëm.

Categories
KURIOZITETE

Roja nga Elbasani gjen çantën plot me lek dhe ia kthen pronarit, ajo që i ndodhi më pas e la pa fjalë

Një roje nate në një lokal të qytetit të Elbasanit është përballur me një ngjarje jo nga ato që na ndodhin çdo ditë. Pasi klienti i fundit largohet, ai bën një xhiro në kafenenë ku është i punësuar pasi ka për detyrë të kontrollojë çdo skutë të lokalit.

Pasi i ka rënë rrotull, ka gjetur një çantë me 3 mijë euro brenda në kopshtin para lokalit. Siç duket çantën e kishin harruar aty apo i kishte rënë dikujt pasi në atë orë të vonë nuk e kishte vënë re asnjë prej kalimtarëve. Ai ia ka dorëzuar personit që e harroi, por si falenderim mori vetëm një “mirupafshim”. 55-vjeçari nga Elbasani dëshiron të mbetet anonim në lidhje me ngjarjen.

Roja thotë:

E mora çantën dhe kur pashë aq shumë para, u futa brenda të shikoja përsëri dhe të kontrolloja që nuk kishte drogë apo armë. Gjithçka mund të ndodhë. E pashë përsëri dhe u sifurova që ka vetëm para, me kapluan djersët.

Pas disa orësh vjen një njeri i cili më pyeti nëse e kisha gjetur një çantë. I tregova që po, dhe ia dhashë çantën. Ai e mori, shpejt e shpejt i numëroi dhe tha; ‘Në rregull, faleminderit dhe mirupafshim”.

Ai shton i qeshur:

Nuk pendohem! Gjithmonë dua të konsumoj atë që më jep Zoti dhe s’dua të ha hakun e tjetrit. Pothuajse çdo javë këtu në lokal gjej ndonjë telefon të harruar, por gjithmonë ia jap të zotit. Do kisha mbushur një maune me telefona.”

Categories
VIP

Deri tani e kanë mbajtur shumë të fshehtë, Bora Zemani zbulon emrin e vajzës të Sara Hoxhës!

Mbrëmjen e nesërme starton Dancing with the Stars. Ndonse para spektaklit Sara Hoxha ka dërguar një buqetë me lule për Borën dhe vajzat e stafit të spektaklit.

Por tek pusulla ajo ka shkruajtur urimet duke thënë se ajo e vajza duhet të rikuperohen.Bora ka publikuar pusullën, duke zbuluar se e porsalindura e Sarës dhe Ledion Licos quhet Ruya.

Ndonse deri tani vetë prindërit e kanë mbajtur shumë të fshehtë këtë gjë. Epo padashje Bora sapo e zbuloi

Categories
KURIOZITETE

“Nuk më ka parë kurrë duke performuar në 18 vite në skenë”, aktorja e Portokallisë tregon pengun më të madh të jetës

Një nga aktoret më të pëlqyera në skenën e “Portokallisë” është Albana Perhati, të cilën e shohim çdo të dielë për plot 18 vite.

E ftuar në studion e “Ftesë në 5” në lot ajo ka tregoi pengun më të madh të jetës, e cila e ka shoqëruar prej vitesh.

Për shkak të pamundësisë fizike i ati nuk e ka parë kurrë duke performuar. Gjatë gjithë karrierës së saj në stolin e publikut të “Portokallisë” i ati nuk ka qenë kurrë.

“Kam edhe një peng që se kam thënë kurrë. Fakti që prindërit e mi janë jashtë dhe pamundësia e prindërve të mi për të ardhur në Shqipëri. Dhe se kam pasur kurrë për gjithë këto vite të më shohë duke performuar. Është një nga pengjet e mia. Kurrë nuk ka qenë në sallë të më shikojë live është një pamundësi fizike”, tha Albana.

Top Channel

Categories
KURIOZITETE

“Isha para shfaqjes, nuk dija asgjë”/ Albana Perhati tregon momentin më të vështirë të karrierës: Në telefon më thanë se babi…

Një nga aktoret më të pëlqyera në skenën e “Portokallisë” është Albana Perhati, e cila performon prej 18 vitesh pa munguar asnjë të dielë.

E ftuar në “Ftesë në 5” ajo tregoi shumë detaje nga karriera e saj, përfshirë edhe atë privaten.

Albana tregoi se momenti më i vështirë në aktrim ka qenë gjendja e keqe shëndetësore e babait të saj, pak orë para shfaqjes.

“Ne shfaqet i xhirojmë të shtunën dhe unë isha dy orë para se të dilja. Mar një telefonatë nga djali xhaxhait dhe më thotë se si është babi. Mami smë kishte treguar se babi kishte kaluar trompozë dhe ishte në gjendje kritike për jetën”, tha aktorja.

Pavarësisht gjendjes së rënduar emocionale ajo ka dalë në skenë për të performuar.

“Unë e bëra shfaqen atë ditë dhe kanë qenë dy orët më të tmerrshme të jetës sime. U munduan të mos më shqetësonin para shfaqesh. Është një moment që nuk do ta harroj kurrë. Prindërit e mi jetojnë në Itali prej 22 vitesh. Është moment shumë i vështirë i daljes në skenë. Babi u bë mirë dhe tani e kanë me ultimamtum që çfarëdo që të ndodhi unë dua të di dua të jem aty”, tha Albana.

Categories
KURIOZITETE

Iku pa lajmëruar/ Delinda Disha tregon mesazhin që i dërgoi Turi pas largimit nga “Klanifornia”

Prej vitesh ka qenë pjesë e emisioneve të humorit si ‘Portokalli’ dhe së fundmi ‘Klanifornia’, por tashmë aktorja Delinda Disha ka nisur një aventurë të re, duke ardhur në ekran si moderatore. Këtë sezon Delindën e kemi parë si moderatoren e një emisioni investigativ, konkretisht në emisionin ‘Xhadat’ krah moderatores Fiori Dardha.

Gjatë një interviste të dhënë në “Natë me Aulonën”, Delinda u shpreh se ka marrë shumë reagime për largimin e saj nga “Klanifornia” drejt një emisioni komplet ndryshe.

Gjithashtu moderatorja shtoi se propozimi fillimisht i ka ardhur nga Fjori Dardha, me të cilën zbuloi se kishte njohje më përpara.

Ikja nga “Klanifornia” solli gjithashtu aludime për raportet e saj me aktorët e tjerë të spektaklit të humorit. Duke iu dhënë fund të gjitha dyshimeve, Delinda tha se ruan raporte shumë të mira me ish-kolegët e saj, ndërsa zbuloi edhe mesazhin e fundit me Turjan Hyskën.

“Normalisht që askujt nuk i vjen mirë askujt që dikush të iki nga ekipi. Nëse te Portokallia është stafi me 30-25, në “Klanifornia” ne ishim 10 aktorë dhe ishim goxha të ngushtë. Kishim krijuar atmosferën e një familjeje.

Nuk iu erdhi mirë, por besoj se jeta vazhdon, unë kam raporte të mira. Me Turin, në mesazhet e fundit që kemi komunikuar më tha që Deli më vjen shumë keq por është zgjedhja jote dhe të uroj më të mirën”– zbuloi ajo.