Categories
LAJM

E dërguara në OKB: Haiti në një katastrofë humanitare, thirrje urgjente për ndihmë

Një krizë ekonomike dhe politike ka çuar në një katastrofë humanitare në Haiti, ka thënë e dërguara e vendit në OKB. Javët e dhunës dhe sulmeve në magazinat e ndihmave ushqimore kanë tronditur sigurinë ushqimore të vendit, tha Helen La Lime në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Në protestë për situatën e rëndë, bizneset janë mbyllur dhe shërbimet e transportit nuk funksionojnë. Mijëra njerëz po bëjnë thirrje për dorëheqjen e kryeministrit Ariel Henry.

Trazirat civile në të gjithë ishullin u përshkallëzuan pasi ai njoftoi përfundimin e subvencioneve qeveritare të karburantit më 11 shtator, gjë që bëri që çmimet e benzinës dhe naftës të rriteshin. Që atëherë, protestat dhe plaçkitjet janë intensifikuar, me kryeqytetin Port-au-Prince, në qendër të tij.

La Lime i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hënën se rreth 2,000 tonë ndihma ushqimore, me vlerë afër 5 milion dollarë (4.6 milion £), humbën pas sulmeve të përsëritura në magazinat lokale të Programit të Ushqimit të OKB-së.

“Kjo do të kishte mbështetur kolektivisht deri në 200,000 nga haitianët më të cenueshëm gjatë muajit të ardhshëm”, tha ajo.

Drejtoresha ekzekutive e Programit Botëror të Ushqimit (WFP) Valerie Guarnieri, e cila ishte gjithashtu në takim, tha: “Situata në Haiti fatkeqësisht ka arritur nivele të reja dëshpërimi”.

Inflacioni është rritur në nivelin më të lartë në një dekadë dhe 40% e vendit po mbështetet në ndihmën ushqimore për të mbijetuar, tha ajo. Dhe zonja Guarnieri shtoi se ajo pret që siguria ushqimore të përkeqësohet më tej këtë vit, me 1.3 milionë njerëz në gjendje të jashtëzakonshme për shkak të krizës.

Bandat kŗiminale janë në qendër të problemeve të Haitit dhe dhuna kronike e bandave ka lënë qindra të vďekur dhe mijëra të zhvendosur.

Shkalla e dhunës së bandave, e cila tashmë ishte rritur që nga vŗasja e Presidentit Jovenel Moïse nga mercenarët një vit më parë, ka arritur nivele të reja tronditëse që nga një betejë që shpërtheu më 8 korrik midis dy aleancave kŗiminale, të njohura si G9 dhe G-Pèp.

Por ministri i Jashtëm i Haitit, Jean Victor Geneus i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se përveç disa “rasteve të izoluara”, dhuna në vendin e tij ishte “në përgjithësi nën kontroll” dhe qetësia ishte kthyer në disa pjesë të ishullit.

Në takim, zoti Geneus i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që t’i ofrojë Haitit “mbështetje të fortë” për të siguruar që policia të mund të lùftojë kundër bandave të aŗmatosura.