Categories
LAJM

“Dua të punoj të ndihmoj familjen, të bëj shtëpinë”, fjalët prekëse të 17-vjeçarit kosovar që humbi jetën në Itali

Për ndarjen nga jeta të 17-vjeçarit nga Kosova në Itali ka emocionuar përmes një reagimi një e aferme e tij. Ajo ka zbuluar bisedën që kishte me të riun nga Pirana, e që sipas saj kishte ëndërr për ta ndihmuar familjen.

Për më shumë lexoni shkrimin e saj: Dreni ne moshen 17 vjet morri rrugen per ne emigrim shkoj per Itali, me shum dinjitet e entuziasem per me punu mi arrit endrrat e veta, mu ba burr, kurban i familjes mi ja dhan ni krah familjes se vet.

Me fitu jeten e vet me muni e me ndjers te veten, po fatkeqsisht nuk paska qen e shkrune ashtu. Pas ni aksidenti qe pasoj ne Udine te Italis, Dreni mbet ne koma, dhe sod dha shpirt engjelli vogel.

Ishte ni djal ambicioz mendjen te mbushne me plot deshira i gatshem me punu gjdo pun per me gzu familjen e sidomos Nanen e vet te ngrat qe e la me pikllim te perjetshem.

Eh bre Dren sod kur e morra ket lajm te zi ne ket dit te zez zemren ma djege shpirti jem i vogel, hala nuk po me besohet qe nuk je ma ne ket toke te perkohshme Ki me me mungu sa te jam gjall. Trimi jem, sa i ri shkove ne gurbet po pa fat paska qen ajo rrug e gurbetit !!!

E humbe jeten kaq i ri, tu kputen shpresat e jetes mas disa muje qe more at udhtim te hidhur.. Gjithmon do te me kujtohen fjalt e tua kur me thojshe ” Eh moj Edon ki me pa sa ka me arrit ne jet ka me punu rend me ba pare me regullu ni shpi te madhe per familjen tem me gzu mamin ” Sod ku je o Drenush ? Shkove n’a le me dhimbje te madhe Zemra jem.

Kujtimi per ty do te jet i perjetshem Drita jem qe ma theve zemren ne ket dit te zez !Na le me lo t ne sy perjet O Dren o loqka jem sa i ri n’a shkove bre Me laqe.