Categories
LAJM

Sulmi kibernetik nuk ndalet, prek edhe shëndetësinë, qytetarëve u shtyhen vizitat

Sulmi kibernetik në Shqipëri ka prekur edhe shëndetësinë.

Sistemi i referimt te mjeku i familjes ditët e fundit nuk ka funksionuar normalisht.

Burimet bëjnë të ditur se sistemi i referimit të mjekut të familjes nuk ka funksionuar të shtunën dhe paraditen e së hënës dhe të martës.

Kjo ka berë që disa vizita të shtyhen për momentin që do të kthehet sistemi.

Kjo situatë ka sjellë probleme edhe në marrjen e medikamenteve në farmaci. Ilaçe u janë dhënë në mirëbesim vetëm atyrë që janë klientë të farmacive përkatëse.

“Nuk ka sistem, vajta te mjeku i familjes nuk kishte sistem. Më vonë por erdhi sistemi më thanë hajde. Më duhej të merrja një letër, thotë një qytetare.

“Nuk kishte sistem për momentin”, shton një tjetër.

Por, pavarësisht asaj që konfirmojnë qytetarët të cilët dalin nga qendrat shëndetësore, Ministria e Shëndetësisë mohon këtë një problem të tillë.

/Ora News/