Categories
LAJM

Ish-kryeministri Fatos Nano feston sot ditëlindjen, ja sa vjeç bën

Ish-kryeministri Fatos Nano feston sot ditëlindjen dhe mbush plot 70 vjeç.

Nano u lind në 16 shtator të vitit 1952. Ai e nisi karrierën politike në vitin 1991. Nano qëndroi në krye të PS deri në vitin 1993, vit kur u bµrgos për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Ai më pas e mbylli kapitullin e tij në politikë për të mos u kthyer më.

Nano zgjodhi të tërhiqet në jetën e tij private tashmë me bashkëshorten e dytë, Xhoana Nano. Ish-kryeministri dhe ish-presidenti i kishte dhënë më herët fund martesës së tij 27-vjeçare me dashurinë e fëmijërisë, Rexhina Nano.