Categories
KURIOZITETE

Nga takimi me James Bond, te çaji me një arush, gjashtë rastet kur mbretëresha Elizabeth e bëri botën të shkrihet së qeshuri

Roli i Mbretëreshës në jetën publike ishte koreografi e ngushtë dhe asaj shpesh i duhej të mbante një fytyrë serioze. Por në vitet e saj të mëvonshme, ajo na dha një paraqitje të shkurtër të sensit të saj të humorit.

Nga ndarja e një sanduiçi me marmelatë me Paddington Bear tek boɱbardimet me foto të lojtarëve hokej australianë, këtu është një vështrim prapa në disa nga momentet e saj më qesharake.

Një festë jubilare çaji me Paddington Bear

Si pjesë e festimeve të saj të Jubileut Platinum në qershor, Mbretëresha u filmua duke pirë çaj me arushin Paddington, në një skeç që hapi festën e BBC-së në Pallat duke shënuar 70-vjetorin e saj në fron.

Ndërsa festimet do të fillonin, Paddington i ofroi asaj një sanduiç me marmelatë. “Unë e mbaj gjithmonë një për raste urgjente”, i tha ai, duke e nxjerrë një nga poshtë kapelës së tij të kuqe të famshme.

“Po edhe unë,” u përgjigj mbretëresha, duke hapur çantën e zezë të firmës dhe duke nxjerrë të sajën.

Kur Mbretëresha u takua me James Bond

Si pjesë e ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike në Londër 2012, Mbretëresha bëri një hyrje dramatike me ndihmën e një ikone tjetër britanike – James Bond.

Si pjesë e një skene të krijuar nga regjisori Danny Boyle, Mbretëresha mori një vizitë nga 007 në Pallatin e Buckingham, përpara se çifti të largohej së bashku me helikopter. Më pas ajo u shfaq duke u hedhur me parashutë në stadiumin Olimpik për të përshëndetur turmat brohoritëse.

Invictus Games ‘bisedë luftarake’

Në vitin 2016, Mbretëresha u shfaq në një tjetër videoklip viral – këtë herë me nipin e saj Princin Harry për të promovuar Lojërat Invictus. Dyshja panë një video-mesazh nga ish-presidenti amerikan dhe zonja e parë Barack dhe Michelle Obama, të cilët i dhanë Princit Harry një sfidë sportive. Mbretëresha ishte e patrazuar. “Oh vërtet, të lutem,” tha ajo.

Prerja e një torte me një shpatë ceremoniale

Mbretëresha preu shumë ëmbëlsira gjatë jetës së saj, dikur me një shpatë ceremoniale. Në një ngjarje bamirësie në Cornwall në 2021, ajo provoi metodën më jonormale.

Kur një vullnetar i kujtoi asaj se një thikë standarde ishte në dispozicion, Mbretëresha nuk u pengua. “E di që ka,” ia ktheu ajo, duke vazhduar të shtrëngonte shpatën. “Kjo është më e pazakontë.”

Duke iu ngulur sytë lojtarëve australianë të hokej

Në vitin 2014, dy lojtare hokej australiane mbetën të habitur kur Mbretëresha u shfaq duke buzëqeshur në sfondin e fotografisë së tyre në Lojërat e Commonwealth në Glasgow.

Jayde Taylor (majtas) postoi imazhin e parë në Twitter dhe tha: “Ahhh Mbretëresha e boɱbardoi selfie-n tonë!”, me tweet-in që u bë menjëherë viral.

Duke qeshur me një tufë bletësh

Mbretëresha shoqërohej nga bashkëshorti i saj, Duka i ndjerë i Edinburgut, në mijëra ngjarje zyrtare. Por gjatë një parade ushtarake në Kështjellën Windsor në vitin 2003, një tufë bletësh prishi ecurinë normale të ngjarjeve. Çifti mbretëror pa anën qesharake, të kapur në kamera nga fotografi Chris Young.

“Ishte një moment njerëzor,” tha ai për BBC. “Ajo po qeshte si një vajzë e vogël dhe ai po qeshte gjithashtu.”