Categories
Uncategorized

Ishte viti 1920 kur një familje me 13 fëmijë bën këtë foto, 4 vjet më vonë i ndodhi tragjedia

Çdo numër i fëmijëve në një familje është një sfidë. Kjo familje ka 13 fëmijë dhe megjithatë ia dalin mbanë. Familja Noonan, nga Lawrence, Massachusetts, arriti të rrisë 13 fëmijë në vitin 1920, që edhe për atë kohë ishte një numër mjaft i madh.

Në vitet 1920, familjet u ndalën në rreth gjashtë, shtatë ose tetë fëmijë, siç ishte e zakonshme në shekullin e 19. Megjithatë, kjo ishte koha kur çdo familje kishte mesatarisht 2 fëmijë.

Pra, nuk është për t’u habitur që familja Noonan u bënë aq të famshëm sa shkrimtari i Boston Herald, Leslie Jones Jones shkoi për të fotografuar jetën e tyre të përditshme. Askush nuk e imagjinonte se çfarë do të ndodhte katër vjet më vonë.

Në ditën kur Jones shkoi për të bërë fotot, familja, e cila përbëhet nga 10 vajza, dy djem dhe një fëmijë, gjinia e të cilit nuk dihet, pozoi me mamin dhe babin e tyre, Mabel dhe Morris.

Përveç foshnjës, më e vogla duket se është rreth tre ose katër, dhe vajzat më të mëdha janë ndoshta në adoleshencë. Një nga aktivitetet e përditshme ishte lustrimi i këpucëve.

Familja tregoi se si arrijnë të vendosin 15 persona në një makinë, gjë që është shumë e mahnitshme! Natyrisht, ne nuk inkurajojmë askënd ta provojë këtë sot, pasi kishte shumë më pak makina në ato ditë, kështu që nuk kishte të njëjtin rrezik !

Këto imazhe janë magjepsëse. Ato jo vetëm që tregojnë një pjesë të vërtetë të jetës nga një epokë e shkuar, por duket se tregojnë dashuri dhe lidhje të vërtetë familjare. Kushërinjtë Maralyn Manning dhe John Noonan, janë fëmijët e njërës prej vajzave dhe një prej djemve në foto. Ata deklaruan se Morris ishte një emigrant irlandez që hapi një pijetore në Boston të quajtur “The Morning Glory” dhe gjithashtu punonte në industrinë e tekstilit.

Mjerisht, ata raportuan se gjyshja e tyre, Mabel Noonan, vdiq së bashku me fëmijën më të vogël rreth katër vjet pasi u bënë këto foto, duke e lënë Morrisin të rrisë vetëm 12 fëmijët.

Megjithëse historia e tyre pati një fund tragjik, Maralyn dhe John e bënë të qartë se Morris bëri një punë të shkëlqyer duke rritur familjen e tij!

Ne jemi të nderuar, pothuajse 100 vjet më vonë, të admirojmë imazhet unike të kësaj familjeje magjepsëse dhe të dashur.

Categories
VIP

Aurela Gaçe na tregon se çfarë i ndodhi në një resort në Lezhë. “Për mua, këta janë heronjtë e heshtur”

Këngëtarja Aurela Gaçe ka rrëfyer përmes një postimi në rrjetet sociale, situatën me të cilën është përballur gjatë pushimeve të kësaj vere teksa ndodhej në Lezhë. Në resortin ku po pushonte është njohur me 2 mësuese të cilat punonin aty gjatë verës si kuzhiniere.

“Këto ditë, ndodhesha në një kompleks të njohur në Lezhë! Teksa isha duke rregulluar diçka në pasqyrë, dy zonja, të veshura me uniformën tipike të stafit të kuzhinës, kaluan aty pranë e meqënëse më njohën, kërkuan të bënin një foto. U afruan me shumë mirësjellje.

Ne, -tha njëra prej tyre- jemi mēsuese me profesion, por gjatë verës, punojmë edhe në kuzhinë. Hoqën përparêsen, bëmë foton e po me mirêsjellje u larguan. Unë foton nuk e kam, e nuk e di nëse ato më ndjekin në rrjetet sociale, por, doja ti falenderoja.

Doja ti falënderoja për njeriun -hero që janë. Tani, shumë shpejt, ato dy mësuese, do të kthehen në profesionin e tyre për tê cilin edhe kanë studiuar. Do të kthehen në detyrën e shenjtë të mesimdhënies.

Eh sa të bukura m’u dukën me përparësen e kapuçin e kuzhinës …. Thashë me vete, lum fëmijët që marrin dije nga njerëz të tillë. Për mua, këta janë heronjtë e heshtur.

Këta nuk bëjnë as zhurmë, as marrin trofera. Por, janë ata heronj që me veprimet e tyre, në heshtje, na tregojnë se ne, jemi të pasur me njerëz të bukur, të pasur shpirtërisht, që duan punën.

Unë dua t’u them “FALEMINDERIT” dy mësueseve. Shembulli personal, është mèsimdhenia më e vlefshme për brezin që rritet. Uroj t’a lexojnë. Nuk arrita t’ja u thosha përballë gjithë mendimet, por dua ta dinë se më sollën shpresë. Po po, shpresë!

Shpresë për nesër. Uroj t’a lexojnē edhe ata që rëndom thonë se s’dinë c’te bëjnë, se s’kanë punë etj etj justifikime prej dembelësh. Ose kur thonë “jashte shtetit punoj unē, por këtu jo”

Kush e do punën, kush e do familjen e vetë, e gjen gjithmonë mundësinë të çojë të ardhura në shtëpi. Të punosh, është krenari 👏👏👏👏”, shkruan Aurela.

Categories
KURIOZITETE

“Është hero!” Gazetari anglez mahnitet nga gjesti i shqiptarit.

Autori dhe gazetari Marc Perry ka ndarë eksperiencën e tij në një autobus të Prishtinës, ku kishte harruar telefonin. Shoferi i autobusit, i quajtur Haki, e ka gjetur telefonin dhe ka bërë rrugë shtesë për t’ia kthyer.

Ndërkohë, Perry thotë se nuk është hera e parë që harron sende, që janë gjetur dhe i janë kthyer nga banorët vendas.

“Sot e lashë telefonin në një autobus të Prishtinës. Një shofer autobusi hero i quajtur (Haki?) bëri një milje shtesë për të ma kthyer. Duke qenë se harroj shumë, nuk është hera e parë që kam humbur gjëra që janë gjetur dhe më janë kthyer nga vendasit”, shkruan ai në një postim në Twitter.

Categories
LAJM

Sherri mes grave shqiptare për një burrë, 27-vjeçarja “bën paqe” me vajzën që e plágosi me thikë: E fal se ka fëmijë

27-vjeçarja shqiptare e cila u plágos me thikë nga bashkëkombësja e saj 27-vjeçare në Greqi, ka vendosur ta falë këtë të fundit. Joana, e cila mori plagë thike në bark dhe në shpatull, tha se po e fal 25-vjeçaren, pasi ajo ka dy fëmijë për të rritur.

Ngjarja e rëndë ndodhi pak ditë më parë, me 25-vjeçaren që akuzonte Joanën se kishte një lidhje me bashkëshortin e saj.

Ajo u godit me thikë në oborrin e shtëpisë të së motrës, ndërsa citohet të ketë thënë se autorja i dërgonte vetë asaj dhe prindërve të saj mesazhe kërcënuese për jetën. Joana tregon se ajo nuk kishte lidhje intime me burrin e 25-vjeçares, kishin thjeshtë shoqëri me njëri-tjetrin.

“Nuk e di pse e bëri këtë, po ta kisha përballë do të kisha folur bukur me të, nuk e di si erdhi dhe më goditi me thikë”, tregoi Joana.

“Unë dhe burri i saj jemi miq. Nuk ishim në një lidhje romantike dhe as nuk e kishim ne plan. Ajo është falur nga unë se ka dy fëmijë”, përfundoi 27-vjeçarja.

E akuzuara është ndaluar përkohësisht, ndërsa akuzohet për tentativë vŗasje dhe shkelje të ligjit për aŗmët. Gjatë pranimit të saj, e akuzuara pretendoi se ajo nuk donte ta vŗiste viĸtimën, por vetëm e kishte sulmuar atë për ta larguar atë nga burri dhe fëmijët e saj.

Ajo është shfaqur e penduar dhe ka deklaruar para hetuesisë se i ka kërkuar falje 27-vjeçares nëpërmjet nënës dhe vëllait të saj që e kanë vizituar në spitalin ku po kurohet.

Categories
LAJM

Në telefonat e “spiunëve” rusë gjenden mesazhe “të dyshimta”, ja çfarë zbuluan hetuesit

Janë zbardhur detaje të reja për 3 shtetasit e huaj që tentuan të futen me forcë në uzinën e aŗmëve në Gramsh. Gjatë procesit hetimor ka rezultuar se në telefonat e tyre janë gjetur fotografi dhe materiale të tjera të bazave të tjera ushtarake në Shqipëri përveç asaj të Gramshit.

Këto materiale i përkasin periudhës së gushtit të këtij viti, teksa për Prokurorinë përforcojnë dyshimet se këta 3 shtetas të jenë pjesë e një rrjeti spiunazhi që dëmtojnë interesat e vendit tonë.

Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije se janë zbërthyer aparatet celulare të 2 rusëve dhe ukrainasit, ku kanë gjetur shkëmbime informacioni dhe komunikime të dyshimta me persona të tjerë përmes “Telegramit”.

Kujtojmë se dy shtetas rusë, 33-vjeçarja Svetlana Timofoeva, 23-vjeçari Mikhail Zorin dhe ukrainasi Fiodor Mihailoviç, janë aŗrestuar mbrëmjen e së shtunës pas një incidenti në uzinën ushtarake në Gramsh. Ata sulmuan me spray neuro-paralizues dy ushtarët shqiptarë që ndodheshin në uzinë.

Ndërsa në Poliçan, 4 çekë u kapën nga policia. Dy prej tyre ishin futur brenda tuneleve të fabrikës së aŗmëve. Në dëshminë e tyre, shtetasit e huaj kanë thënë se janë blogerë dhe fotografonin kryesisht territore ushtarake që janë të braktisura dhe nuk përdoreshin më nga shteti.

Categories
KURIOZITETE

A e dini se cila është fjala më e zakonshme që njerëzit thonë kur flasin në gjumë

Shumë njerëz flasin në gjumë pa e kuptuar, derisa dikush nga mjedisi i tyre ua thotë këtë. Konsiderohet si një fenomen i padëmshëm dhe më së shpeshti ndodh si pasojë e stresit. Shkencëtarët kryen një studim interesant se cila është fjala më e zakonshme që njerëzit thonë teksa flasin në gjumë.

Gjegjësisht, shkencëtarët besojnë se të folurit në ëndërr ndodh gjatë fazës REM të gjumit kur ka më shumë shanse për ëndrra intensive dhe emocionale. Shumica e fjalëve që thuhen gjatë gjumit janë negative dhe madje mjaft vulgare, sipas një studimi francez të botuar në revistën Sleep.

Në një faqe interneti të quajtur Sleep Talk Recorder, njerëzit kanë ngarkuar regjistrime të asaj që thonë ndërsa flenë. Në pothuajse 10 për qind të regjistrimeve kishte fjalë sharje. Por një fjalë i tejkalon të tjerat dhe nuk është një mallkim, por bëhet fjalë për fjalën “Jo”.

 

Categories
LAJM

20 vjeçarja gjendet pa jetë në shtëpinë e saj

Një ngjarje fatale është regjistruar mbrëmjen e sotme në Tiranë, ku një vajzë re është gjetur e pajetë në banesë nga familjarët.

E reja me inicialet T.V, mësohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvaruar. Ende nuk dihen detaje të tjera dhe shkaku pse e reja ka bërë këtë akt.

“Më datë 21.08.2022, në rrugën “Panorama”, në banesë është gjetur nga familjarët e pajetë, e vetëvarur, shtetasja T. V., 20 vjeçe.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e shkurtër të policisë.

Categories
SHENDET

Simptomat/Mjekët japin alarmin për gripin e domates, fëmijët janë ata që preken më lehtë.

Deri më tani, 82 fëmijë nën pesë vjeç janë diagnostikuar me gripin e domates që nga maji dhe 26 të rinj të tjerë deri në moshën 10 vjeç dyshohet si të infektuar. Infeksioni mori emrin e domates sepse shkakton një ‘shpërthim’ të flluskave të kuqe të ďhimbshme nëpër trupat e pacientëve që ‘zgjerohen gradualisht në madhësinë e një domate’.

Shumica e pacientëve vuájnë gjithashtu nga temperatura e lartë dhe ďhimbje të forta kyçesh, por janë raportuar gjithashtu lodhje, sëmundje dhe diarre.

Mjekët thonë se është ‘shumë ngjitëse’ dhe kanë fŗikë se mund të përhapet në popullatat e rritura nëse shpërthimi aktual nuk vihet nën kontroll. Ky lloj gripi vjen ndërsa bota ende po përballet me pandeminë Covid dhe një shpërthimi global të lisë së majmunëve.

Sipas mjekëve fëmijët janë në rrezik më të madh të ekspozimit ndaj gripit të domates pasi infeksionet virale janë të zakonshme në këtë grupmoshë dhe përhapja ka të ngjarë të jetë përmes kontaktit të ngushtë.

Fëmijët e vegjël janë gjithashtu të prirur ndaj këtij infeksioni përmes përdorimit të pelenave, prekjes së sipërfaqeve të papastra, si dhe vendosjes së gjërave direkt në gojë. Nëse shpërthimi i gripit të domates tek fëmijët nuk kontrollohet dhe parandalohet, transmetimi mund të çojë në pasoja serioze duke u përhapur edhe tek të rriturit.

Aktualisht nuk ka asnjë test apo trajtim për virusin. Mjekët thonë se të gjithë pacientët duhet të izolohen për pesë deri në shtatë ditë që nga fillimi i simptomave dhe duhet të pushojnë, të pinë shumë lëngje dhe të marrin paracetamol.

Virusi u zbulua për herë të parë në Kollam, Kerala lindore më 6 maj, dhe rasti i fundit ishte më 26 korrik. Infeksionet janë regjistruar në tre pjesë të tjera të Kerala – Anchal, Aryankavu dhe Neduvathur.

Categories
KURIOZITETE

Vëllai nuk mori pjesë në dasmën e të motrës pas kushtit që ajo i vuri

Humbja e dasmës së një personi të dashur nuk është diçka që shumica e njerëzve do ta bënin nëse do të kishin zgjedhjen, por për një burrë ndodhi sepse nuk i kishte mbetur asnjë mundësi tjetër pasi motra e tij zbuloi kushtin që kishte për ditën e e saj të madhe.

Motra nuk donte që e dashura e tij të merrte pjesë në dasmën e saj. Në postimin e tij, burri shpjegoi se së shpejti motra e tij do të martohej me të fejuarin e saj prej 3 vitesh.

Ai po planifikonte të merrte pjesë në dasmë me të dashurën e tij prej gati 11 vitesh, por motra e tij nuk e donte këtë gjë. Ai shkroi: “Motra ime e bëri të qartë se donte një martesë intime me 60 të ftuar dhe meqë e dashura ime nuk është ende gruaja ime, ajo nuk e konsideronte familje.

Duke qenë se ishte dasma e motrës së tij, ai e respektoi vendimin e saj dhe nuk u përgjigj për dasmën derisa ai zbuloi se motra e tij e donte në dasmë, por jo të dashurën.

Vëllai nuk donte të merrte pjesë në dasmë pa të dashurën e tij, kështu që ai refuzoi. Pasi dëgjoi vendimin e vëllait të saj, nusja u mërzit dhe u zemërua.

Ai shkruajti se ajo po qante pasi ai është vëllai i saj i vetëm dhe meqenëse babai nuk është, ai supozohet të jetë personi që e jep tek dhëndri. Duke qenë se burri kishte një rol të rëndësishëm në dasmë, motra e tij kërkoi që ai të shkonte në dasmën e saj, por burri vazhdoi të refuzonte pavarësisht se e dashura e tij i shojegoi se ishte dakort që ai të shkonte pa të.

Pas këtij vendimi, motra ra në kontakt me të dhe e njoftoi se ishte në rregull që e dashura e tij të vinte në dasmë, nëse kjo do të thoshte se ai do të vinte.

Ajo i shkroi një mesazh të ftohtë duke thënë se “Ok, mund ta marrëdh atë” (për të dashurën) Burri nuk donte të prishte dasmën e motrës së tij pasi kishte një rol të rëndësishëm.

Si një opsion, ai e pyeti xhaxhain e tij nëse mund ta përcillte motrën e tij në altar. Pasi dëgjuan për situatën, të gjithë anëtarët e familjes së burrit thanë se ai kishte gabuar që lëndoi motrën e tij. Të tjerë fajësuan nusen që nuk e konsideronte të dashurën e vëllait të saj orej 11 vjetësh si pjesë të familjes.

Categories
LAJM

Në këtë vend ushqehesh mirë dhe lirë, ja sa paguam! Buzë detit dhe në Shqipëri.

Nje nder trendet e ketij sezoni turistik ne Shqiperi ka qene edhe publikimi i faturave te restoranteve te ndryshem ne bregdet. Pjesa derrmuese e tyre ankohen per faturat e fryra nga çmimet teper te larta por edhe per cilesine jo te mire te ushqimeve te sherbyera.

Ne kontrast me to, po ju tregojme se sa shkon nje dreke ne nje prej restoranteve te bregdetit te Fierit, konkretisht ne plazhin e Semanit.

Po te shikosh faturen, vihen re çmime normale, duke patur parasysh se po sherbehen ne bregdet. Nje friture dhe nje sallate frutash deti te dyja te bollshme nga 1.000 leke te reja, 3 makarona me fruta deti nga 500 leke, nje racion peshk 1.000 leke, gjysme litri verë 350 leke, 1 uje 50 leke, nje sallate GJIGANTE 250 leke, 1 cola 150 leke dhe ne total 5.300 leke.

Pra, me nje krahasim te thjeshte duke pare dhe ankesat e shume klienteve ne restorante te ndryshme ne vendin tone, mund te themi me plot gojen se ne bregdetin e Semanit hahet mire dhe lire.